Beslenme

Uluslararası Çocuk Üniversitesi Sağlıklı Beslenme Uygulamaları

“Ye, Öğren, Yaşa” felsefesi ile öğrencilere bilinçli, sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşamın temelleri sunulmaktadır.

Uluslararası Çocuk Üniversitesi çocukların 03-06 yaş arasındaki beslenme alışkanlıklarını ve beslenme sistemlerini çok önemsemektedir. Çünkü bu yaşlarda kazanılan alışkanlıklar ve besinler çocukların gelecekteki sağlıkları için hayati önem taşımaktadır. Uluslararası Çocuk Üniversitesi olarak, beslenme konusunda Türkiye’nin en yetkin isimlerinden Dyt. Füsün ATAYATA ile bir araya gelip, çocuklarımıza uygulayacağımız beslenme sistemini birlikte oluşturduk.

Mutlu ve Başarılı Çocuklar İçin Okulda ve Sosyal Yaşamda Sağlıklı Beslenme Rehberi

BESVAK (Beslenme Eğitim ve Araştırma Vakfı) tarafından onaylanan bu rehber Türkiye’de okul çağı çocuklarına yönelik ilk hazırlanan rehber olma özelliğini de taşımaktadır.

 • Sağlıklı beslenme bilinç düzeyini arttırma.
 • Sağlıklı beslenme davranışlarını bu yaştan itibaren bir yaşam stili haline getirme.
 • Sağlıklı besin seçimi konularında teşvik etmeyi sağlama.

Dyt. Füsun ATAYATA

Sofra Yemek Üretim ve Hizmet A.Ş - Kalite Güvence ve Denetim Müdürü Beslenme ve Diyetik Uzmanı, Amerikan Diyetetik Derneği Denizaşırı Ülkeleri Türkiye Temsilcisi Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube 2. Başkanı, 1957 yılında Bursa’da doğan Füsun Atayata, yüksek öğrenimini Ankara Hacettepe Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümü’nde tamamlamıştır. 1981 yılında Hacettepe toplum hekimliği Enstitüsünün Sağlık eğitimi Bilim uzmanlığı ve araştırmacı programında çalışmış “İş ve İşçi Sağlığı”, “İş ve İşçi Güvenliği” konularında Hacettepe Üniversitesince görevlendirilerek seri konferanslar vermiştir.

1982 sonunda, Hacettepe Üniversitesinin de onayı ile Paris/ Fransa’da muhkim SIMCOMA firmasının verdiği bursla Paris Sorbon Üniversitesinde lisan öğrenimi görmüştür. 1984 yılı sonunda Hamburg/ Almanya’ya yerleşip Goethe Institut’de Almanca lisan kurslarına devam ederek Hamburg Türk Toplumunun organizasyonlarının Beslenme Eğitimi ve Beslenme Kültürünün Kişisel ve Aile Beslenmesine etkisi konularında çalışmaları ve araştırmaları olmuştur.

1992 yılından beri yabancı bir kuruluş olan Compass grubunun ortaklığı olan Sofra Yemek Üretim ve Hizmet A.Ş. ve Damak Hazır Yemek Üretim ve Hizmet A.Ş.’de Kalite Güvence ve Denetim Müdürü, Euroserve Hizmet ve İşletmecilik A.Ş ve Euroserve Güvenlik A.Ş’de Kalite Koordinatörü görevini sürdürmektedir. Şirketinin kalite ve gıda güvenliği faaliyetlerini ulusal, Avrupa Birliği ve dünya standartlarına getirilmesi proseslerini kurmuş, belgelemiş ve müşteri beklentileri ve talepleri doğrultusunda “Kalite Yönetim Sistemi Etkinliğini” ve “Gıda Güvenliği”ni geliştirme çalışmalarını uygulamaktadır. Gıda Güvenliği Derneğinin kurucu üyesi, KALDER, Kalite Derneği ve Beslenme ve Diyet derneği üyesidir.

Füsun Atayata, Aralık’05 tarihinde Amerika Diyetetik Derneği tarafından kendisine verilen “AODA-American Overseas Dietetic Association” Türkiye Temsilciliği görevini sürdürmektedir. Eylül’10 tarihinden itibaren Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi 2. Başkanı olmuştur.

Meslek hayatı boyunca konusuyla ilgili ulusal ve uluslararası pek çok konferans ve seminerlere katılarak mesleki deneyimlerini geliştirmiş ve sunumlarıyla da toplu yemek üretim sektöründe kalite-iş sağlığı ve güvenliğiçevre- müşteri memnuniyeti standart uygulamalarını geliştirici ve yenilikçi çalışmalarına devam etmektedir.

Uluslararası Çocuk Üniversitesi’nde “Türkiye’ye Özgü Ulusal Beslenme Önerileri” Doğrultusunda Sağlığı Koruyucu Aksiyonlar Planlanmıştır

 • Sağlıklı ve dengeli menüler hazırlama prensibi ile çeşitlilik sağlanarak grubun günlük enerji ve besin ögeleri gereksinimleri karşılanmaktadır.
 • Menüler grup özelliklerine göre planlanmakta, şirket diyetisyenimizin değerlendirmesi sonrasında onaylanarak hazırlanmaktadır.
 • Menü içeriklerinin kalori değerleri müşteri talepleri doğrultusunda diyetisyenimiz tarafından hesaplanmaktadır. (Gelecek hedefimiz; bu menülerde bireylerin öğünlerine özgü günlük alınması gereken karbonhidrat, protein, yağ, lif ve sodyum hesaplarını eklemektir. Bilgi İşlem Departmanın da yardımıyla bir program üzerinde çalışılmaktadır.)
 • Porsiyon içeriklerinin öğüne özgü olması gereken miktar bazında çocuklara yönelik standartlaştırılarak kullanılabilmesi için ortak bir yemek listesi oluşturulmaktadır.
 • Menü içeriklerinde protein, karbonhidrat ve yağ dağılımlarına sağlıklı beslenme konseptine uygun olarak dikkat edilmektedir.
 • Yemeklerde kullanılan tuz ve yağ miktarı azaltılmıştır.
 • Menülerde aşırı şeker kullanımı azaltılarak şekeri ve karbonhidratı yüksek tatlılar yerine sütlü tatlılar ile protein, karbonhidrat dengesi sağlanarak, kalsiyum içeriği yükseltilmiştir.
 • Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyvenin tüketilmesine teşvik edilmektedir.
 • Yüksek lifli ürünlerin (tam tahıllı ekmek çeşitleri, bulgur, kurubaklagil, meyve ve salata bar... gibi) tüketiminin teşviki sağlanmaktadır.
 • Dengeli ve çeşitli protein ve kalsiyum kaynağı olan ürünlere yer verilmektedir.
 • Günde 10-12 bardak sıvının tüketilmesine teşvik sağlayıcı aksiyonlar uygulanmaktadır.
 • Yemek hizmeti ve servisini sağlıklı, mutlu ve keyifli lezzetlerle bütünleştirerek sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığına teşvik yaratmaktadır.

Sağlıklı Pişirme Teknikleri ile;

 • Besinlerdeki mineral ve vitamin korunumunu azami seviyede tutma,
 • Sebzelerin antioksidan özelliklerini kaybetmeden pişirilmesi,
 • Sütlü tatlılara şekerin, pişmeye yakın ilave edilerek, sütteki protein ile şekerin birleşmesinden meydana gelen protein kayıplarını minimalize ederek besin ögesi kayıplarını azaltması,
 • Makarnanın az suda pişirilerek (mümkün yerlerde suyunu çektirerek pişirilerek) B grubu vitamin kayıplarını önlenmektedir.

Talep ve ihtiyaç durumunda diyet menülerine uygun yağ oranı azaltılmış süt ve türevleri, et ve türevleri, bisküvi ve çeşitleri, ekmek ve çeşitleri (Çavdar, tuzsuz, kepek, mısır, yulaf ekmekleri, rafine edilmemiş şeker, yapay tatlandırıcı gibi) sağlanmaktadır.

Ye :)

Öğrencileri sağlıklı ürünlerden hazırlanmış dengeli öğünlerle beslemek ve aynı zamanda yeni lezzetlerle buluşturmak. Yetişkinlere yönelik hazırlanan menü hazırlama ilkelerine benzer olarak, bu gruba yönelik düzenlemeler yapılmaktadır.

 

Öğren :)

Öğrencilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam için dengeli ve doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmaya yönelik bilgi sunmak: Broşür, bilgilendirme panosu, poster gibi tanıtıcı materyaller; beslenme rehberi ve animasyon karakterler, oyunlar, puzzlelar kullanılmaktadır. Yaş gruplarına göre sağlıklı beslenme konulu seminerler ile eğitimler desteklenmektedir.

 

Yaşa :)

Sağlıklı bir yaşam ve sürdürülebilir bir çevre için öğrencilere hijyen koşulları, sportif faaliyetler ve çevre ile olan ilişkileri konusunda duyarlılık kazandırmak.

KARDES
KURUMLARIMIZ