Atölye

Almanca Atölyesi
Almanca Atölyesi

Sosyal yaşama bir adım önde başlamasını hedeflediğimiz çocuklarımıza İngilizcenin yanında okulumuzda Almanya’nın dünya çapında etkinlik gösteren kültür ensititüsü GOETHE INSTITUT’le  olan aktif ilişkilerimiz ve ortak çalışmalarımızla Almanca dilinin varlığı ve kültürü anlatılır. Her yaş grubunun seviyesine göre görselliğe yönelik somut kavramların yanında ağırlıklı kelime çalışması yapılır ve Almanca dilinde çocukların seveceği küçük skeçler, şarkılar, oyunlar öğretilir. Aynı zamanda 6 yaş gruplarında cümle ağırlıklı yani çocukların kendi isteklerini anlatabilecekleri düzeyde cümlelere ağırlık “Merhaba, nasılsınız, ben iyiyim, günaydın, yardım eder misiniz?...” verilir. 

Jimnastik Atölyesi
Jimnastik Atölyesi

Jimnastik Atölyesi Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Jimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan olimpik bir branştır. Jimnastik; 03-06 yaş çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını sağlar. Boylarına göre kilo ve vücut kas kitlesini dengeler. Okul öncesinde iyi ve doğru yönlendirilmiş jimnastik programı esneklik, koordinasyon, kuvvet, çabukluk gibi fiziksel özellikleri geliştirir. Jimnastik, bütün dünyada alt yapı sporu olarak kabul edilen ve temel spor olarak da uygulamaya konulan çok teknik bir daldır. Atölyemizde; Temel jimnastik, beden - zihin - nefes üçlüsü ve esneklik geliştirme çalışmaları yapılır.

Dans Atölyesi
Dans Atölyesi

Okulumuzda dans aktivitesi; Çocuklarımızın hareketlerle kendilerini ve duygularını ifade etmelerini sağlar. Dans atölyesi; çocukların estetik algılarını geliştirip, vücut koordinasyonlarını arttırarak grup halinde, uyumlu olmalarını ve hareket yeteneklerini geliştirmeleri amacıyla okulumuz bünyemizde bulunan özel dans merkezimizin büyük ve geniş dans salonlarında gerçekleştirilir. Dünyanın dört bir yanında araştırma yapan uzmanlar hayatı daha keyifli kılabilmenin, ömrü uzatabilmenin yollarını arıyor. Ve sonuçta hemen hemen hepsi aynı öğütleri veriyor: Dans edin. “HAYATI daha keyifli yaşamak, daha mutlu olmak, uzun, sağlıklı ve istediğiniz gibi bir yaşama sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri muhakkak okuyun.” New England Tıp Dergisi tarafından yayımlanan bir makale bu cümleyle başlıyor. Ve uzmanlar mutlu ve keyifli bir hayat giden yolda ilk yapılması gereken şeyin dans etmek olduğunu vurguluyor. Bu güne kadar önerilen onlarca “şey” arasında pek de sık rastlanmayan bu öneri, dergide yer alan makaleye göre tam 21 yıllık bir araştırmanın sonucu. Dans et!

Görsel Sanatlar Atölyesi
Görsel Sanatlar Atölyesi

Çocukların "özgür ve yetişkin" bir birey olmalarında destek olma adına atölyemizde öncelikli hedefimiz, çocuklara somut yaşantılar sunarak yeni keşifler yapmalarına fırsatlar sağlanmasıdır.

Çocuklar sırasıyla araştırma, üretme ve hipotezlerini test etme aşamalarından geçmektedirler. Burada resim çizme, heykel, dramatik oyun gibi bir çok sembolik yolla kendilerini ifade etme imkanı bulmaktadırlar.

Çocuk problemlerinin çözümünde (farklı malzemeler ile çalışarak) akranlarıyla birlikte çalışmakta, öğretmen ise bu sırada ona yardımcı olmaktadır. Atölye ortamı çocukların fikirlerini bir birleriyle paylaşabilmeleri için olanaklar sağlamaktadır.

Amacımız  çevresinde alışık olduğu pastel boya, suluboya, kuru boya, guaj boya gibi malzemelerin dışında doğal malzeme, artık malzeme, atık malzemelerin varlığını çocuklara yaşatarak, kendisini değişik açılardan ve değişik durumlarda gözlemesini sağlamak ve çocuğu düşünmeye yöneltmektir.

Bizim buradaki görevimiz, çocuklardaki bu yeteneği, onların gelişim ve öğrenmelerini desteklemek için geliştirmektir. Özgür bir ortamda bol malzeme ile farklı boyutlardaki yüzeylere kendini ifade etme olanağı sunmaktır amacımız.

İngilizce Atölyesi
İngilizce Atölyesi

Atölye çalışmaları Native Öğretmenler (Anadili İngilizce olan öğretmenler) tarafından yapılmaktadır. Atölye çalışması, hafta boyunca öğrenilen dilin tekrarlanması, kullanılması ve pekiştirilmesi amaçlı yapılır. Atölye çalışması belirli kelimeler ve ifadeler üzerinde yoğunlaşır, çocuklara böylece bu kelimeleri ve ifadeleri kullanma fırsatı verilir. Öğretmenlere de çocukların bireysel gelişimini değerlendirme fırsatı verir. Atölye çalışmaları yine şarkılar, oyunlar ve roleplayler ile bireysel öğrenimi pekiştirir. Ayrıca küçük projeler ve el işi etkinlikleri yapılarak çocuklara verilen talimatları dinlemek ve anlamak için fırsat verilir. Çocuğa ikinci veya üçüncü bir dil öğretmek için en uygun zaman, birinci dilin yani ana dilin edinilmeye başlandığı zamandır. Üç dili duyan ve iletişim kuran bir bebek, üçünü de anlayarak büyür.  

Orff ve Beden Perküsyon Eğitimi
Orff ve Beden Perküsyon Eğitimi

Orff ve Beden Perküsyon Atölyelerimizde müzikte prensip olarak Carl Orff sistemini benimsiyoruz. Sisteme göre çocuklarımızın çeşitli ritm enstrümanları ile kendi müziklerini oluşturabilmelerini hedefliyoruz. Kendi müziklerini ilk önce kendi dünyalarında oluşturuyorlar. Orf ve beden öğretisi; konuşma, şarkı söyleme, ses oluşturma hareket ve dansla birlikte vurmalı çalgıların kullanılmasıyla uygulanır. Okulumuzda; keşfederek öğrenme, doğaçlama, canlandırmalar yoluyla çocuklarımızın kendilerini, dil, müzik ve dansla ifade etmelerini ve yaratıcılıklarını teşvik etmeyi hedefliyoruz.

Satranç Atölyesi
Satranç Atölyesi

Beyin sporu olduğu kadar bir sanat ve bilim de olan satrancı çocuklarımızla buluşturmamızın amacı; çocuğun oyun boyunca etkin bir düşünce pratiği içinde olması, oynarken zihin ve hayal kurma gücünü geliştirmesidir. Okulumuzdaki satranç atölyesinde çocuklarımız; doğru ve hızlı düşünme, zamanı iyi kullanma, kurallara uyma, problem çözme, zorluklarla baş etme, tuzakları görme ve onlardan kurtulma yollarını öğretir. Satranç atölyemizde hedefimiz; çocuklarımıza karşısına çıkacak olan zorluklarla mücadele etmeyi, kazanmayı, paylaşmayı ve liderliği kısacası ‘YAŞAM’a hazırlamaktır.

Yüzme Atölyesi
Yüzme Atölyesi

Bebek ve çocuklar için yüzme ve su güvenliğinin iç içe öğrenildiği British Swim School’a hoşgeldiniz. British Swim School ile önce suyu sevdiriyoruz sonra yüzme öğretiyoruz. Tüm vücut kaslarının gelişimini desteklemesi ve terapi etkisi yanında eğlenceli serinletici ve dinlendirici bir etkinlik olan yüzme aktivitesi okulumuzda yarı olimpik kapalı yüzme havuzumuzda, British Swim Yüzme eğitimcileri eşliğinde gerçekleştirilir. British Swim School’daki eğitmenler 30 yılı aşkın bir süredir bebek ve çocuklara su güvenliği ve 3 aydan başlayan bebeklere su üzerinde sırt üstü durabilmeyi öğretiyor. Suda sırtüstü yatabilmenin ne kadar hayati önem taşıdığının önemini vurgulamakta, bunun yüzücü için dinlenme, nefes alma ve yardım çağrısında bulunabilme imkanı sağladığını öğretiyor. British Swim School sahibi Rita Goldberg’in bu metotları yıllarca yaptığı araştırmalar sonucunda geliştirmesi ile küçük yaşta bebeklerin de su üzerinde batmadan durabileceklerini öğrenmelerini sağlamaktadır.

KARDES
KURUMLARIMIZ